2016
Dýni hokaido umyjeme, vydlabeme a nakrájíme na kousky.
Zpěnímě cibulku a vložíme dýni. Lehce osmahneme.
Zalijeme zeleninovým vývarem nebo vodou a nasypeme sušený zeleninový bujón. (např.Würzl)
Přidáme trochu pepře a povaříme.
Po změknutí dýně rozmixovat. Podáváme s bílým jogurtem. Možno zakápnout shoyu sojovou omačkou. Kdo má rád, když to chroupe, nasypte dýňová semínka.
Pomazánka je ze stejného hrnce, jen jsem ve chvili, kdy je dýně povařená odebrala pár kousku, vydličkou rozmačkala, přidala pepř a trochu lučiny. Nakonec pár kapek sezamového oleje.
Chvilku nechat uležet a můžeme s chutí podávat třeba s kváskovým pečivem.
U dětí velký úspěch jak s pomazánkou tak s polévkou. 🙂
3
Komentáře
2016-09-30 08:52:07
Díky za tip, dosud jsem pořádně nevěděla, co s „tou populární dýní“ dělat, musím to zkusit, nemáte další tipy, moc ráda bych zkusila nějakou pečenou zeleninu v troubě – dýně, řepa, brambory….A v poslední době jsem v obchodech zaznamenala i „máslovou dýni“, jaký je rozdíl a co je z ní dobré vytvořit? (nejlépe jednoduše a rychle :-)). díky Mirka
2016-09-30 12:27:49
Rozdíl mezi dýní máslovou nebo hokaido muže být v mírně odlišné chuti, ale nic zásadního. Dýni hokaido nemusíte loupat před tepelnou úpravou, zatímco máslovou dýni oloupat je nutné, má tvrdší slupku. Máslová dyně se častěji používá na kompoty, marmelády nebo ji lze i zapracovat do těsta. (stejně jako cuketa). Polévka jde také připravit z pečené dýně. Stačí dýni očistit, pokrájet a na pečícím papíru v troubě upéct. Mužete také přidat, mrkev, celer i petržel, lehce zakápnout olejem a po upečení vložit do hrnce zalít vývarem a rozmixovat. Určitě vyzkoušejte i dýni pečenou v troubě, lehce zakápnout olejem a koření zvolte dle chuti. (výborná je s tymiánem nebo rozmarýnem) K tomu třeba dip z rozmixovaneho cottage a vynikající večeře je na světe. Dobrou chuť…
2016-10-03 20:41:33
Moc děkuji!