2015
Je to přepuštěné nebo ještě výstižněji přečištěné máslo, které v kuchyni používaly již naše babičky.
v Indii známé právě jako ghí. Tam si ho v Ajurvédě cenní jako elixíru života, který posiluje organizmus, podporuje mozkovou činnost a prodlužuje život.
Od klasického másla se liší svým složením – je to téměř 100% tuk na rozdíl od klasického másla, které obsahuje tuku jen cca 83%, dále vodu, syrovátku, laktózu.
Kouřový bod másla je nižší max do 150°C , proto není vhodné na větší tepelné úpravy – snadno se přepaluje. Naopak Ghí se velmi hodí na smažení a pečení i při vyšších teplotách, jeho kouřový bod je 250°C . Jeho výrazně máslová a lehce oříšková chuť nám může vylepšit například chuť polévek, obilných kaší, nebo podušené zeleniny.
Dá se již hotové zakoupit v obchodě se zdravou výživou, nevýhodou je jeho vyšší cena. Můžeme si ho ale velmi snadno vyrobit doma sami.
2 kostky kvalitního nesoleného másla nejlépe v BIO kvalitě s co nejvyšším obsahem tuku pomalu rozpouštíme v hrnci se silným dnem.
Na mírném plameni máslo provařujeme cca 20-30 min až do doby, než se z něj vyvaří všechna voda.
Během vaření se na povrchu se tvoří pěna ze syrovátky, kterou průběžně sbíráme lžící nebo pěnovačkou a dáváme pryč. Je škoda ale vyhazovat, zužitkovat můžeme např. do bramborové kaše.
Na dně se tvoří usazenina –musíme hlídat, když se zbarví do zlato hněda, okamžitě odstavíme hrnec z ohně, aby se nám máslo nepřepálilo.
Po sebrání pěny a vyvaření vody zůstane v hrnci čirá zlatavá tekutina s usazeninami na dně hrnce a to je ghí.
Necháme trochu zchladnout a teplé ghí zcedíme přes plátýnko nebo plenu do připravené nádoby ze silnějšího skla nebo keramiky.
Skladovat jej můžeme až šest měsíců v suchém chladném prostředí (ne nutně v lednici).
Zatím žádné komentáře!